Miniimplanty ortodontyczne Białystok
Miniimpanty ortodontyczne niezastąpione w leczeniu wad zgryzu
Miniimplanty ortodontyczne to niewielkie, wręcz miniaturowe śruby ortodontyczne stosowane w leczeniu wad zgryzu. Podobnie jak zwykłe implanty umieszczane są one w kościach szczęki i żuchwy między zębami i stanowią pewnego rodzaju kotwicę, czyli punkt zaczepienia dla wyciągów.
Umożliwiają one przesuwanie zębów w wybranym kierunku. A dzięki precyzyjnej kontroli ich przesuwania zapewniają bardzo dobre wyniki leczenia wielu wad zgryzu m.in. w prostowaniu mezjalnie nachylonych zębów, intruzji trzonowców, dystalizacji zębów, zamykaniu przestrzeni między zębami, ściąganiu i rozszerzaniu zębów, korygowaniu linii pośrodkowej oraz w wielu przypadkach, gdy zęby są niewystarczającą kotwicą.
Budowa miniimplantu ortodontycznego
Implanty te tworzone są z wysoko biokompatybilnych stopów tytanu, który doskonale integruje się z tkanką, w którą zostają wszczepione. Ich niewielkie wymiary (grubość 0,5-2,5 mm i długość 7-13 mm) umożliwiają umieszczenie ich w kości bez nacinania błony śluzowej. Miniimplant może usuwać kość ze swojej drogi lub kondensować ją po bokach. Niektóre miniimplanty nie wymagają wiercenia pilotującego. W zupełności wystarcza wkręcanie ręczne.
Większość jednak wymaga użycia wiertła pilotującego i preparacji loży. W zależności od ich konkretnego przeznaczenia „główki” miniimplantów mają różną konstrukcję. Mogą być one zaopatrzone w otworki, tunele lub rowki. To właśnie do nich przyczepia się ligatury, druty, elastyczne łańcuszki, nitki, a także zwoje niklowo-tytanowe.
Wszczepienie miniimplantu krok po kroku
Jeśli pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia z zastosowaniem miniimplantów najpierw konieczna jest ocena jego podłoża kostnego w szczęce. Zaplanowana musi być także ilość jaka zostanie użyta, a także miejsce ich wszczepienia. Po miejscowym znieczulenia ortodonta za pomocą wiertła pilotażowego preparuje loże przez dziąsło pacjenta. Po przygotowaniu otworu w kości miniimplant zostaje wkręcony przy użyciu odpowiedniego klucza.
Wykorzystując te rodzaje miniimplantów, które nie wymagają wcześniejszego wiercenia, procedura wszczepienia jest łatwiejsza, gdyż skraca się czas zabiegu, a także nie jest potrzebny sprzęt do wykonania otworu. Zarówno jeden jak i drugi sposób wprowadzania implantu jest wykonywany pod miejscowym znieczuleniem, a więc pacjent nie odczuwa bólu. Po ustąpieniu znieczulenia może wystąpić opuchlizna okolicznych tkanek oraz tępy ból, który możemy zniwelować ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi.
Jak to wszystko działa?
Przesuwanie zębów w leczeniu ortodontycznym to bardzo złożona interakcja pomiędzy procesami biologicznymi, a mechanicznym systemem. Rządzi tu III zasada dynamiki Newtona, która mówi, że każda siła przyłożona przez ortodontę do przemieszczenia konkretnego zęba wcale nie jest obojętna dla reszty zębów. Do przyłożonej siły działa inna siła o takiej samej wartości, ale przeciwnym kierunku.
Trzeba więc dokładnie i precyzyjnie użyć siły, aby nie doszło do niekontrolowanych i niepożądanych przesunięć zębów. Kontrola i przewidywanie pewnych ruchów zębów jest niezwykle trudna i bardzo często w leczeniu stosowane są różne kompromisy w celu zmniejszenia skutków ubocznych.
Miniimplanty ortodontyczne użyte jako punkt zakotwiczenia znacznie ułatwiły kontrolę przesuwania zębów. Niemal do minimum zostały ograniczone niepożądane przesunięcia.
Zalety miniimplantów ortodontycznych
- Minimalna ingerencja w kość szczęki. Te niewielkie mini śruby powodują niewielką traumatyzacje tkanek – o wiele mniejszą od konwencjonalnych implantów.
- Łatwe oraz szybkie ich wszczepienie i usuwanie sprawia, że mogą być one stosowane przez krótki czas lub na okres dłuższej stabilizacji.
- Już bezpośrednio po zabiegu mogą być poddane obciążeniu.
- Są niezwykle skutecznym elementem w leczeniu wielu nieprawidłowości w ustawieniu zębów.
- Nie mają wpływu na estetykę twarzy.
- Mogą być umiejscowione w dowolnym miejscu łuku zębowego.
- Istotną zaletą jest również ich niski koszt.
Wady stosowania miniimplantów
Na skutek niewłaściwej techniki chirurgicznej może dojść do:
- Zranienia korzenia zęba,
- Uszkodzenia naczyń krwionośnych, czy nerwów,
- Perforacji zatoki szczękowej,
- Perforacji jamy nosowej,
- Nieprawidłowego umiejscowienia miniimplantów oraz jego złamania.
Pamiętajmy jednak, że te nieprawidłowości choć są możliwe, występują bardzo rzadko.
Miniimplanty ortodontyczne są niezwykle pomocnym elementem w leczeniu wielu wad zgryzu. Znacznie ułatwiają one kontrolę przesuwania zębów, a także przyspieszają leczenie, dzięki czemu efekty widoczne są dużo szybciej.