Licówki Białystok

Nowy, olśniewający uśmiech dzięki licówkom

Twoje jedynki są niezbyt równe? A może masz przebarwienia, które nie raz próbowałeś usunąć, ale nic nie pomogło? Denerwuje Cię szpara między zębami? Licówki są najlepszym rozwiązaniem. Dzięki nim uzyskasz nowy, olśniewający uśmiech. Te małe, porcelanowe płytki dodadzą Ci pewności siebie, a uśmiech na stałe zagości na Twoich ustach. Jeśli więc pragniesz zmienić kolor swoich zębów, ich kształt, a nawet skorygować ich położenie wybierz licówki, dzięki którym znikną wszystkie defekty estetyczne Twojego uśmiechu.

Licówki, czyli co?

Licówki to cienkie, najczęściej porcelanowe płytki mocowane za pomocą specjalnie do tego przygotowanego kleju. Mocowane są one na wargowej (czyli licowej) stronie zębów. Te bardzo cienkie i niepozorne płytki są w stanie skorygować prawie wszystkie niedoskonałości estetyczne zębów, w tym: odbudować brakujące fragmenty, wyregulować ich długość, nadać odpowiedni kształt, a także usunąć trudne przebarwienia. Odpowiednio dobrana licówka nie będzie różnić się od naturalnej barwy zębów, więc  nikt nie zauważy, że je masz. Materiały z których są wykonywane licówki jest biologicznie obojętny, a więc nie wywołuje żadnych alergii.

Sposoby mocowania licówek

Licówki mogą by mocowane na dwa sposoby:

 • Z wcześniejszym szlifowaniem zęba – licowa warstwa szkliwa zostaje odpowiednio zeszlifowana, aby przygotować miejsce dla licówki. Taki zabieg jest niezbędny w przypadku cofnięcia wysuniętych zębów, wyrównania zębów obróconych, a także zmniejszenia ich rozmiarów. Bez uprzedniego zeszlifowania szkliwa, licówka wystawałaby poza łuk.
 • Bez szlifowania – jeśli zamierzamy zlikwidować diastemę, wydłużyć, albo po prostu zmienić kolor zębów nie ma konieczności zeszlifowywania szkliwa i ingerowania w tkanki zęba. W zupełności wystarczy delikatne ich wypolerowanie. Takie mocowanie licówek nie wpływa na budowę zębów, a więc jest procesem odwracalnym i w każdym momencie możliwe jest ich szybkie zdjęcie.

Kilka rodzajów licówek

 W dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne proponują pacjentom kilka rodzajów licówek, w tym:

 • Porcelanowe – cieszą się największą popularnością. Masa porcelanowa, z której są tworzone powstaje z masy ceramicznej, akrylowej, a także innych złożonych materiałów, dzięki czemu jest ona niezwykle trwała i elastyczna. Licówki te mogą być montowane na wszystkich zębach, ale najczęściej umieszczane są na tych najbardziej widocznych podczas mówienia. Na porcelanie nie osadza się kamień nazębny, czy inne naloty z napojów i pokarmów.
 • Ceramiczne – do ich wytworzenia wykorzystywane są ceramiki skaleniowe, które optycznie nadają zębom naturalny wygląd. Głównym ich składnikiem jest kwarc, krzemionka, kaolin oraz barwniki. Są one wszystkie mielone, mieszane z wodą, a po wymodelowaniu wypalane w piecu.
 • Kompozytowe – powstają z kilku materiałów różniących się właściwościami. Jeden z materiałów musi mieć właściwości wiążące, aby zapewnić im dużą wytrzymałość, twardość i spójność. Drugi zaś warunkuje odporność na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa ma jednolity kolor, co może wyglądać trochę sztucznie. Na dodatek tworzywo te może się przebarwić.
 • Akrylowe – zakładane są przed licówką właściwą, a ich zadaniem jest tymczasowa ochrona zęba. Skłują się one z masy akrylowej, która musi być utwardzona poprzez gotowanie w wysokich temperaturach, albo polimeryzuje sama pod wpływem światła. Ten rodzaj licówek nie jest zbyt trwały i wytrzymuje zaledwie około dwóch lat. Dodatkowo są one nietrwałe, cięższe i grubsze od wyżej wymienionych licówek. Ich zaletą jest tylko dużo niższa cena w porównaniu z pozostałymi rodzajami.
 • Pełnoceramiczne – charakteryzują się podobnymi warstwami jak budowa zęba: wyróżniamy tu szkliwo oraz zębinę porcelanową. Licówki te wymagają jednak porcelanowej podbudowy. Podbudowa ta wykonana jest najczęściej z tlenku glinu, czy cyrkonu.

Licówki nie dla wszystkich

Wydawać by się mogło, że licówki może założyć każdy, jednak istnieją pewne przeciwwskazania:

 • Choroby dziąseł (w tym paradontoza, czy zapalenie przyzębia)
 • Zbyt zniszczone zęby posiadające niewielką ilość szkliwa
 • Zęby leczone kanałowo
 • Mocne przebarwienia zębów

A co po założeniu licówek?

Po założeniu licówek, przynajmniej przez kilkanaście godzin unikaj napojów barwiących np. wina, kawy, herbaty, czy ciemnych soków owocowych, gdyż te mogłyby spowodować powstanie odbarwień na granicy między licówką, a szkliwem. Nie jedz nic twardego, aby nie uszkodzić świeżo założonych licówek. Pamiętaj, aby zęby myć miękką szczoteczką przynajmniej dwa razy dziennie. Używaj płynu do płukania i nitki dentystycznej. Aby jak najdłużej zachować idealny wygląd zębów systematycznie usuwaj osad im kamień nazębny. Dwa razy w roku zgłaszaj się na wizyty kontrolne.