Okluzja
Czym jest okluzja?
Zjawisko okluzji zachodzi, gdy mamy do czynienia ze stykaniem się zębów górnych z dolnymi. Samo ich dotykanie się nie jest zjawiskiem groźnym, jednak, gdy dochodzi do choroby okluzyjnej, mamy do czynienia z poważnym problemem stomatologicznym, który nieleczony, może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Jak dochodzi do choroby okluzji?
Jeśli pojawiają się nieprawidłowe kontakty górnych i dolnych partii zębów, można wówczas mówić o chorobie okluzyjnej. Samo zjawisko powoduje nadmierną pracę mięśni szczęki, które skrajnie naprężone, niszczą przede wszystkim staw skroniowo-żuchwowy oraz same zęby.
Objawy zaburzenia okluzji
-
trzaski stawów,
-
problem z otwieraniem ust – zaburzenie okluzji może powodować charakterystyczne pieczenie oraz bóle żuchwy,
-
bóle głowy – w tym ciągłe migreny,
-
zmęczenie mięśni twarzy i szyi,
-
nadwrażliwość i bóle zębów,
-
zaciskanie i zgrzytanie zębami,
-
powstawanie recesji dziąsłowych.
Ponadto choroba może doprowadzać do przesuwania się zębów. Ostatnim stadium, które powoduje zaburzenie okluzji jest rozchwianie zębów a następnie ich utrata. Zdarzają się wówczas silne zapalenia i towarzyszące im stany gorączkowe.
Dlaczego pojawiają się problemy z okluzją?
- problemy ze stawami – dotyczy to także problemów z kręgosłupem, głównie z odcinkiem piersiowym,
- zaburzenia narządów ruchu – choroba dość często dotyka osoby z upośledzeniem funkcji ruchowych (osoby na wózkach inwalidzkich),
- braki zębowe,
- zmiany reumatyczne,
- wady protezy,
- wady zgryzu.
Zapobieganie i leczenie choroby okluzyjnej
Leczenie jest bardzo często złożone i niestety wieloetapowe. Jednak nieleczona choroba okluzji może powodować liczne powikłania, których konsekwencją mogą być nieodwracalne zmiany zdrowotne. Nie wolno, więc bagatelizować żadnego z objawów. A ze wszelkimi wątpliwościami, proszę udać się do mojego gabinetu stomatologicznego „Medix” mieszczącego się w Białymstoku.