Okluzja

Czym jest okluzja?

Zjawisko okluzji zachodzi, gdy mamy do czynienia ze stykaniem się zębów górnych z dolnymi. Samo ich dotykanie się nie jest zjawiskiem groźnym, jednak, gdy dochodzi do choroby okluzyjnej, mamy do czynienia z poważnym problemem stomatologicznym, który nieleczony, może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Jak dochodzi do choroby okluzji?

Jeśli pojawiają się nieprawidłowe kontakty górnych i dolnych partii zębów, można wówczas mówić o chorobie okluzyjnej. Samo zjawisko powoduje nadmierną pracę mięśni szczęki, które skrajnie naprężone, niszczą przede wszystkim staw skroniowo-żuchwowy oraz same zęby.

Objawy zaburzenia okluzji

 
Zaburzenie okluzji to wciąż lekceważona choroba stomatologiczna. Pacjenci często ignorują pierwsze symptomy i rzadko sami zgłaszają problem. Kiedy schorzenie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, wówczas często zgłaszają się oni po pomoc.
Przypadek nieprawidłowości okluzji można zdiagnozować, jeśli stwierdzi się u siebie następujące symptomy:
  • trzaski stawów,
  • problem z otwieraniem ust – zaburzenie okluzji może powodować charakterystyczne pieczenie oraz bóle żuchwy,
  • bóle głowy – w tym ciągłe migreny,
  • zmęczenie mięśni twarzy i szyi,
  • nadwrażliwość i bóle zębów,
  • zaciskanie i zgrzytanie zębami,
  • powstawanie recesji dziąsłowych.

Ponadto choroba może doprowadzać do przesuwania się zębów. Ostatnim stadium, które powoduje zaburzenie okluzji jest rozchwianie zębów a następnie ich utrata.  Zdarzają się wówczas silne zapalenia i towarzyszące im stany gorączkowe.

Dlaczego pojawiają się problemy z okluzją?

 
Najczęściej problem z okluzją to wynikowa kilku problem zdrowotnych, często nie tylko stomatologicznych. Wśród schorzeń, które powodują ową chorobę należy nadmienić:
  • problemy ze stawami – dotyczy to także problemów z kręgosłupem, głównie z odcinkiem piersiowym,
  • zaburzenia narządów ruchu – choroba dość często dotyka osoby z upośledzeniem funkcji ruchowych (osoby na wózkach inwalidzkich),
  • braki zębowe,
  • zmiany reumatyczne,
  • wady protezy,
  • wady zgryzu.
Choroba może zaatakować osoby w różnym wieku. Jej przyczyna nie zawsze jest zależna od stanu higieny stomatologicznej, dlatego bywa i tak, że zaburzenie rozpoznają inni lekarze specjaliści niż stomatolodzy.

Zapobieganie i leczenie choroby okluzyjnej

 
Jeśli już zdiagnozujemy u siebie chorobę okluzji, wówczas niezbędne jest podjęcie szybkiego i często złożonego leczenia. Podstawą jest tutaj doprowadzenie do prawidłowych funkcji stawów. Ważne jest też rozpoznanie wszelkich odchyleń narządów żucia.
Zresztą, badania zlecona przez stomatologa mogą być bardzo różne. Zdarzają się sytuacje, gdzie potrzebna jest konsultacja ortopedyczna czy neurologiczna.
Jeśli zgromadzimy niezbędne dane, wykonuje się specjalne modele gipsowe, które umieszcza się w artykulatorze. Pozwalają one dokładnie ocenić stan układu mięśniowo-stawowo-zębowego.

Leczenie jest bardzo często złożone i niestety wieloetapowe. Jednak nieleczona choroba okluzji może powodować liczne powikłania, których konsekwencją mogą być nieodwracalne zmiany zdrowotne. Nie wolno, więc bagatelizować żadnego z objawów. A ze wszelkimi wątpliwościami, proszę udać się do mojego gabinetu stomatologicznego „Medix” mieszczącego się w Białymstoku.