Stomatologia zachowawcza Białystok

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przywróceniem naturalnych właściwości zębów, które pacjent utracił wskutek działania bodźców zewnętrznych. Najniebezpieczniejszym z tych bodźców jest próchnica, ponieważ nie leczona może prowadzić nawet do utraty zębów. Stomatologia zachowawcza obejmuje również leczenie przebarwień i uszkodzeń zębów.

Czym jest próchnica zębów?

Jest to przede wszystkim choroba zakaźna. Obejmuje swoim zasięgiem prawie 100% populacji ludzkiej. Przyczyną próchnicy są bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej za pośrednictwem płytki nazębnej. Bakterie te niszczą powierzchnię zęba i przenikają w głąb dziąsła, aż do korzenia zęba. Bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy należą głównie do grupy paciorkowców.

Przyczyny próchnicy

Pierwszą i podstawową przyczyną próchnicy są przede wszystkim bakterie w jamie ustnej. Wraz z rozwojem bakterii rozwija się próchnica naszych zębów. Kolejną przyczyną są cukry. Są idealną pożywką dla bakterii próchniczych, dlatego ograniczenie ich spożycia wpłynie nie tylko pozytywnie na naszą figurę, ale także na uzębienie. Ostatnim czynnikiem wpływającym na powstanie próchnicy jest podatność zębów na tę chorobę. Każdy ząb, mimo iż znajduje się w tej samej jamie ustnej, ma inne właściwości i w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na działanie próchnicy. Skład chemiczny zębów jest bardzo skomplikowany . Głównymi czynnikami anatomicznymi wpływającymi na powstanie i rozwój próchnicy są :

  • budowa anatomiczna zęba,
  • skład chemiczny tkanek twardych.

Podatność na próchnicę da się zmniejszyć stosując zabieg zwany lakowaniem bruzd. Jest on wykonalny jedynie w momencie, kiedy na lakowanym zębie nie ma zmian próchniczych. Zabieg ten jest dostępny również w naszym gabinecie.

Jakie są objawy próchnicy?

  1. Nieestetyczny kolor zęba. - Pod wpływem zmian próchniczych pojawia się mała plamka na powierzchni zęba, która z czasem ciemnieje.
  2. Ubytek. - Z czasem przebarwienie zamienia się w ubytek, który wymaga borowania i plombowania.
  3. Ból. - Próchnica nie jest niestety bezbolesną chorobą. Wraz z rozwojem zmian ból staje się większy .

Korzystając z usług naszego gabinetu próchnica Ci nie straszna!!

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego kontroluj stan swojego uzębienia regularnie, przynajmniej raz na pół roku. Nasz personel zapewni Ci ochronę zębów nie tylko w momencie, kiedy zaatakuje je choroba, ale także pozwoli jej zapobiec jej rozwojowi stosując szereg potrzebnych zabiegów i czynności.